نازک – لاغر زندگی ممنوع انتقام اسیدپاشی

نازک – لاغر: زندگی ممنوع انتقام اسیدپاشی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تغيير رجل سياسي دوجلسه ديگر نهايي مي‌شود / سخنگوي شوراي نگهبان

تبيين مفهوم «رجل سياسي و مذهبي»؛ در دستور كار اعضاي شوراي نگهبان. عباسعلي كدخدايي در نشست خبري ديروز خود از برگزاري يك جلسه ٤ ساعته در شوراي نگهبان خبر داد و پي

تغيير رجل سياسي دوجلسه ديگر نهايي مي‌شود / سخنگوي شوراي نگهبان

سخنگوي شوراي نگهبان: تغيير رجل سياسي دوجلسه ديگر نهايي مي شود

عبارات مهم : سياسي

تبيين مفهوم «رجل سياسي و مذهبي»؛ در دستور كار اعضاي شوراي نگهبان. عباسعلي كدخدايي در نشست خبري ديروز خود از برگزاري يك جلسه ٤ ساعته در شوراي نگهبان خبر داد و پيش بيني كرد كه اعضا تا دو جلسه ديگر، به تبيين مفهوم «رجل سياسي» دست يابند. آنچه كدخدايي از آن سخن مي گويد، اجراي بند ٥ از ماده ١٠ سياست هاي كلي انتخابات است كه مهرماه پارسال از سوي رهبري انقلاب ابلاغ شد.

تغيير رجل سياسي دوجلسه ديگر نهايي مي‌شود / سخنگوي شوراي نگهبان

در اين بند عنوان شده است بود كه: «تعريف و اعلام معيارها و شرايط مورد نیاز براي تشخيص رجل سياسي، مذهبي و مدير و مدبر بودن نامزدهاي رياست جمهوري به وسیله شوراي نگهبان» انجام گيرد ولی اين شورا به دليل كمبود وقت نتوانست آن را قبل از انتخابات رياست جمهوري دوازدهم اجرايي كند.

از همين رو رسيدگي به آن به بعد از انتخابات موكول شد تا سه شنبه گذشته، كدخدايي از برگزاري جلسه شورا با محوريت همين عنوان در روز چهارشنبه خبر دهد و ديروز هم در پاسخ به پرسش «اعتماد» راجع به نتيجه جلسات اخير اين شورا در خصوص تفسير رجل سياسي و مذهبي بگويد: «هفته گذشته نخستين جلسه اي بود كه ما به طور كامل، به بحث تبيين و تعريف رجل سياسي و مذهبي پرداختيم. گزارش هايي هم كه در اين زمينه از مراكز متفاوت رسيده بود و آنچه پژوهشكده شوراي نگهبان در اين زمينه انجام داده بود همه مورد بررسي قرار داده شد و در كنار آن، آيين نامه قبلي تدوين شده است به وسیله شورا هم مورد بحث و بررسي قرار گرفت. نزديك به ٤ ساعت به بحث پرداختيم. البته بحث هاي شورا ادامه دارد و احتمال مي دهيم كه يك يا دو جلسه ديگر در اين زمينه نياز است كه مساله را بررسي كنيم. اين عنوان در دستور كار اين هفته شورا هم است و به محض اينكه به نتيجه برسيم، براي اطلاع افكار عمومي اعلام خواهيم كرد.»

تبيين مفهوم «رجل سياسي و مذهبي»؛ در دستور كار اعضاي شوراي نگهبان. عباسعلي كدخدايي در نشست خبري ديروز خود از برگزاري يك جلسه ٤ ساعته در شوراي نگهبان خبر داد و پي

مراسم تحليف از جهت قانون اساسي هيچ ايرادي نداشت

اما بحثي كه در مورد عدم حضور همه اعضاي شوراي نگهبان در مراسم تحليف رييس جمهوري مطرح مي شود و از سوي برخي عنوان مي شود كه شبهه قانوني دارد، مورد پرسش يكي ديگر از خبرنگاران از سخنگوي شوراي نگهبان بود. كدخدايي در پاسخ به اين پرسش كه آيا نبودن همه اعضاي شوراي نگهبان در مراسم تحليف شبهه قانوني ايجاد نكرده است،

گفت: «مراسم تحليف از جهت قانون اساسي هيچ ايرادي نداشت و قانوني برگزار شد و شبهه اي هم كه در سال ٨٠ مطرح بود به اين دليل بود كه برخي اعضاي شوراي نگهبان از نظر حقوقي هنوز تعيين نشده بودند و اين شبهه وجود داشت كه آيا شوراي نگهبان وجود دارد يا خير؟ ولی حضور اعضاي شوراي نگهبان در مجلس در اصول مختلفي از قانون اساسي مطرح شده است است مانند طرح هاي دو فوريتي، بنابراين در همه اين موارد نظر آقايان اين است كه اگر حداقل اعضاي شوراي نگهبان نيز در مراسم باشند، كفايت مي كند و در مراسم اخير نيز ٨ نفر از ١٢ نفر حضور داشتند؛ بنابراين طبق سياق ساير موارد به نظر ما اشكالي نداشت.»

ماجراي درخواست شورا از احمدي نژاد براي انصراف

تغيير رجل سياسي دوجلسه ديگر نهايي مي‌شود / سخنگوي شوراي نگهبان

كدخدايي در پاسخ به پرسش خبرنگاري كه راجع به دلايل رد صلاحيت رييس جمهور سابق در انتخابات اخير و علت پيغام دادن به وي براي انصراف پرسيد، گفت: چون در بحث رياست جمهوري احراز صلاحيت داريم، بعد دليل رد نمي خواهد، مي گوييم كه صلاحيت او احراز نشد و نسبت به همه كانديداها هم به اين صورت هست. رد صلاحيت مربوط به انتخابات مجلس است كه بايد دلايل آن را اعلام كنيم. با اين وجود، دلايل را نيز به خود فرد در صورت مراجعه اعلام مي كنيم. به افرادي كه احراز صلاحيت نشوند يا در بحث نمايندگي مجلس صلاحيت ارزش رد شود، اطلاع مي دهيم كه اگر بخواهند مي توانند انصراف دهند. در مورد آقاي احمدي نژاد خودم با آقاي الهام صحبت كردم و گفتم كه اگر مايل هستند، مي توانند انصراف دهند كه اصلا خبري هم نشد.

تشكيل كارگروه مشترك براي تدوين قانون جامع انتخابات

وي در پاسخ به سوالي راجع به تشكيل جلساتي براي تدوين قانون جامع انتخابات با حضور نمايندگان اين شورا و دولت و مجلس گفت: جلساتي رسمي را با رييس مجلس شوراي اسلامي، وزير كشور و روساي كميسيون هاي مجلس در هفته گذشته داشته ايم. در اين جلسات محورهايي تعيين و قرار شد كارگروه مشتركي تشكيل شود تا پرسشها را از بعد كارشناسي بررسي كنند. ما نيز نمايندگان مان را به اين كارگروه معرفي كرده ايم و اميدواريم كه اين جلسات بتواند طرح جامعي را در مورد انتخابات تعيين كند.

تبيين مفهوم «رجل سياسي و مذهبي»؛ در دستور كار اعضاي شوراي نگهبان. عباسعلي كدخدايي در نشست خبري ديروز خود از برگزاري يك جلسه ٤ ساعته در شوراي نگهبان خبر داد و پي

زمان شروع به كار شوراهاي پنجم

سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به پرسش ديگري راجع به وقت شروع به كار شوراهاي دوره پنجم نيز گفت: من قبلا هم گفته ام كه اين مساله ارتباطي به شوراي نگهبان ندارد. وي ادامه داد: من نمي خواهم وارد جزييات شوم آیا كه مربوط به وزارت كشور و ابلاغ قانون هست؛ ولی قانون چند مرحله بين شوراي نگهبان و مجلسرد و بدل شد.

زماني كه ما عدم مغايرتش را به مجلس اعلام كرديم از آن زماني كه در قانون پيش بيني شده است بود، گذشته بود بنابراين بعد از آن هم بايد از طريق رييس مجلس به رييس جمهوري اعلام شود و رييس جمهور دستور ابلاغ دهد و برود روزنامه رسمي و مدت زماني بايد طبق قانون بگذرد تا مورد نیاز الاجرا شود. اگر همه اين مسير قانوني طي شود قانون، مورد نیاز الاجرا است ولی شنيدم كه ظاهرا وزارت كشور اعلام كرده است كه اول شهريور ماه وقت شروع به كار شوراها خواهد بود.

تغيير رجل سياسي دوجلسه ديگر نهايي مي‌شود / سخنگوي شوراي نگهبان

اخبار سیاسی – اعتماد

واژه های کلیدی: سياسي | قانون | نگهبان | انتخابات | قانون اساسي | انتخابات مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs